Aktualności
Przydział sal dla klas od 31.05.2021 – 02.06.2021
Pierwszaki z klasy IA z okazji zbliżającego się Dnia Mamy życzą wszystkim mamom wszystkiego najlepszego z okazji ich święta
Pierwsza lekcja chemii po zdalnym nauczaniu w klasach VII
Na sportowo powrót do szkoły uczniów klasy VIA
- 10
Kolejne przypadki wścieklizny u lisów wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego
MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE
RZECZNIK PRASOWY
WOJEWODY MAZOWIECKIEGO
tel: 22 695 60 63 fax: 22 695 62 50
e-mail: rzecznik@mazowieckie.pl
KOMUNIKAT PRASOWY, 14 maja 2021 r.
___________________________________________________________________________
Kolejne przypadki wścieklizny u lisów wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego
13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 18. przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono powiecie otwockim - w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących w strefie ochronnej.
Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Proszę również pamiętać o bezpieczeństwie naszych zwierząt; szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty - powiedział Wojewoda Mazowiecki.
Przypadki wystąpienia wścieklizny w województwie mazowieckim
Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 29 stycznia br. został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel (gm. Kołbiel, pow. otwocki). 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie (gmina Dębe Wielkie, pow. miński). 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa – w miejscowości Malcanów (gm. Wiązowna, pow. otwocki) oraz u lisa w miejscowości Zabieżki (gm. Celestynów, pow. otwocki). 13 kwietnia br. wykryto siódmy, ósmy, dziewiąty i dziesiąty przypadek wścieklizny u lisa w powiecie otwockim, w miejscowościach: Ponurzyca, Sufczyn, Malcanów i Lasek. 13 kwietnia br. wykryto również jedenasty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Wola Władysławowska (gm. Garwolin, powiat garwoliński).
23 kwietnia br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informował o wykryciu dwunastego, trzynastego i czternastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: garwolińskiego – w miejscowości Wola Starogrodzka, gm. Parysów oraz otwockiego – w miejscowości Rudnik, gm. Osieck i w miejscowości Gadka, gm. Kołbiel.
4 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu piętnastego, szesnastego i siedemnastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: otwockiego – w miejscowości Mlądz, gm. Otwock (15. przypadek) i garwolińskiego – w miejscowości Wola Rębkowska, gm. Garwolin (16. i 17. przypadek).
Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego
27 kwietnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rozporzadzenie-wojewody-mazowieckiego-w-sprawie-zwalczania-wscieklizny-zwierzat-na-terenie-powiatu-otwockiego-minskiego-garwolinskiego-i-miasta-stolecznego-warszawy
Akcja szczepienia lisów (14 - 21 maja)
W związku z występowaniem wścieklizny na Mazowszu ponownie zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów. Należy pamiętać, że lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Szczepienie lisów odbędzie się: w następujących powiatach: powiat białobrzeski, powiat garwoliński, powiat grójecki, powiat kozienicki, powiat miński, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat pułtuski, m. st. Warszawa, powiat wołomiński, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski.
Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.
Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.
Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/component/content/article/7-glowna/80-zaszczep-pupila-to-tylko-chwila
Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego
Plakat_2.pdf
Zarządzenie nr 26/2020/2021
Zarządzenie nr 26/2020/2021
Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Witolda Doroszewskiego w Nadarzynie
z dnia 10 maja 2021 r.
w sprawie zmiany organizacji zajęć szkolnych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 Prawo Oświatowe (Dz. U z 2020 poz. 910 i poz. 1378 oraz z 2021 r. poz. 4, 619, 762) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U z 2021 poz. 824) zarządzam co następuje:
§ 1. Od dnia 17 maja 2021 r. do dnia 28 maja 2021 r. uczniowie klas I-III realizują nauczanie w systemie stacjonarnym w szkole, a uczniowie klas IV-VIII uczą się w systemie hybrydowym wg następującego harmonogramu:
17 maja 2021 r. stacjonarnie klasy IV i VI (3 godzinne zajęcia z wychowawcą); zdalnie- klasy V, VII i VIII
18 maja 2021 r. stacjonarnie klasy IV i VI; zdalnie- klasy V, VII i VIII
19 maja 2021 r. stacjonarnie klasy V i VII (3 godzinne zajęcia z wychowawcą); zdalnie- klasy IV, VI i VIII
20 maja 2021 r. stacjonarnie klasy V i VII; zdalnie- klasy IV, VI i VIII
21 maja 2021 r. stacjonarnie klasy V i VII; zdalnie- klasy IV, VI i VIII
24 maja 2021 r. klasy VIII konsultacje stacjonarne z psychologiem dla zainteresowanych uczniów, po wcześniejszym zgłoszeniu przez dziennik elektroniczny; klasy IV, V, VI, VII uczą się zdalnie
25, 26 i 27 maja 2021 r. egzamin uczniów klas VIII; dla pozostałych uczniów dni wolne od zajęć dydaktycznych
28 maja 2021 r. stacjonarnie klasy VIII; klasy IV, V, VI, VII- zdalnie.
§ 2. Harmonogram przydziału sal dla klas od 17 do 24 maja 2021 r. stanowi załącznik nr 1.
§ 3. Od 31 maja 2021 r. wszystkie klasy odbywają naukę stacjonarnie.
§ 4. Zajęcia dla uczniów klas I-VIII z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy ze względu na niepełnosprawność lub ze względu na warunki domowe, nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, będą organizowane zdalnie w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole).
§ 5. Zajęcia stacjonarne prowadzone będą w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi MEiN, MZ
i GIS.
§ 6. Świetlica szkolna pracuje w godzinach od 7.00 do 17.15 dla uczniów uczących się stacjonarnie.
§ 7. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 17 maja 2021 r.
Przewodniczący Rady Pedagogicznej
Dyrektor szkoły
mgr Izabela Bogusiewicz
Załącznik nr 1: Harmonogram_przyjs__cia_i_przydzialu_sal_w_okresie_od_17.pdf
Załącznik nr 2: Rozklad_jazdy_autobusu_w_okresie_nauki_hybrydowej_SP_Nadarzyn.pdf
Dzień Patrona
10 X 1976 roku nasza szkoła przyjęła imię Witolda Doroszewskiego - profesora Uniwersytetu Warszawskiego, wielkiego humanisty, wybitnego uczonego, cenionego językoznawcy i popularyzatora poprawnej polszczyzny. Profesor jest wciąż niezastąpionym autorytetem w zakresie kultury języka.
W swoim naukowym dorobku Witold Doroszewski ma ponad 800 publikacji, ale do jego najwybitniejszych osiągnięć należą: 11-to tomowy „Słownik języka polskiego” i „Słownik poprawnej polszczyzny”. Profesor prowadził nie tyko wykłady, seminaria, konferencje naukowe, ale znany był także z wygłaszania swoich pogadanek językowych w bibliotekach, domach kultury w różnych miejscowościach. W ten sposób upowszechniał swoją wiedzę o języku. Temu służyła też praca w „Radiowym poradniku językowym”, który miał wielu słuchaczy.
W przeddzień rocznicy urodzin Witolda Doroszewskiego (1 maja 1899 roku) społeczność szkolna obchodziła Dzień Patrona. Na godzinach wychowawczych uczniowie klas IV -VIII wzięli udział w przygotowanych w aplikacji bamboozle „Potyczkach z językiem”. Zadaniem uczestników było rozstrzygnięcie trudności językowych. Do tej interaktywnej gry uczniowie przystąpili z chęcią tym bardziej, że mogli między sobą współzawodniczyć podzieleni w klasie na dwie drużyny. Tego dnia na lekcjach języka polskiego również dużo się działo. Uczniowie klas czwartych i piątych zmagali się z ortografią, przekonując się, że może ona stać się dobrą zabawą. By zapamiętać poprawną pisownię, wykonywali rysunki ilustrujące słowa z trudnością ortograficzną. Efekty pracy mogły zachwycić.
W klasach szóstych uczniowie przygotowali prezentacje o Witoldzie Doroszewskim, przypominając sobie sylwetkę patrona i wzięli udział w warsztacie, podczas którego bawili się i rozwiązywali zagadki językowe. Uczniowie najstarszych klas mogli zmierzyć się ze swoimi kolegami, biorąc udział w interaktywnej grze i wykazać się świetną znajomością języka polskiego.
Monika Wnuk
Agnieszka Pałka
Konkurs plastyczny na plakat „230. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA”
Dzieci z klas I-III przystąpiły do konkursu, który miał na celu promowanie wśród uczniów idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa i jego historii, a także rozbudzenie wyobraźni, inwencji twórczej i kreatywności dzieci.
Prezentujemy Państwu prace, które wpłynęły na konkurs. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
2
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie